Jana Tsai: Difference between revisions
>Kidgameshowlover800 |
>Kidgameshowlover800 |
||
| Line 5: | Line 5: | ||
|age = 18 | |age = 18 | ||
|birthdate = December 13, 2001 | |birthdate = December 13, 2001 | ||
|nationality = American | |nationality = Asian-American | ||
|hometown = California | |hometown = California | ||
|eye color = Brown | |eye color = Brown | ||
| Line 31: | Line 31: | ||
! style="background:#f2c8e0;" |Competition | ! style="background:#f2c8e0;" |Competition | ||
! style="background:#f2c8e0;" |Place Awards | ! style="background:#f2c8e0;" |Place Awards | ||
|- | |||
| style="text-align: center; " |2011 | |||
| style="text-align: center; " |Seawaves | |||
| style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " |StarQuest (San Jose) | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; " |2012 | | style="text-align: center; " |2012 | ||
| Line 36: | Line 43: | ||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " | | ||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " | | ||
| style="text-align: center; " |KAR (Las Vegas) | | style="text-align: center; " |KAR Nationals Purple (Las Vegas) | ||
| style="text-align: center; " |2<sup>nd</sup> in Primary 9-11 Solos | | style="text-align: center; " |2<sup>nd</sup> in Primary 9-11 Solos | ||
|- | |- | ||
| Line 43: | Line 50: | ||
| style="text-align: center; " |Jazz | | style="text-align: center; " |Jazz | ||
| style="text-align: center; " |Lisa Domiquez | | style="text-align: center; " |Lisa Domiquez | ||
| style="text-align: center; " |unknown | |||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " | | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; " |2015 | | rowspan="2" style="text-align: center; " |2014 | ||
| style="text-align: center; " |Total Eclipse | | rowspan="2" style="text-align: center; " |Wake Up | ||
| style="text-align: center; " |Contemporary | | rowspan="2" style="text-align: center; " | | ||
| style="text-align: center; " | | | rowspan="2" style="text-align: center; " | | ||
| style="text-align: center; " |KAR (San Jose) | |||
| style="text-align: center; " |1<sup>st</sup> in Primary 12-14 Solos | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Jump (Santa Clara) | |||
| style="text-align: center; " |2<sup>nd</sup> in Junior Solos | |||
|- | |||
| rowspan="6" style="text-align: center; " |2015 | |||
| rowspan="6" style="text-align: center; " |Total Eclipse | |||
| rowspan="6" style="text-align: center; " |Contemporary | |||
| rowspan="6" style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " |StarQuest (San Jose) | | style="text-align: center; " |StarQuest (San Jose) | ||
| style="text-align: center; " |14<sup>th</sup> in Teen Solos | | style="text-align: center; " |14<sup>th</sup> in Teen Solos | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " |KAR (San Jose) | ||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " |NYC All-Stars | ||
| style="text-align: center; " | | |- | ||
| style="text-align: center; " |24/7 (Santa Clara) | |||
| style="text-align: center; " |6<sup>th</sup> in Teen Solos | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Jump (Santa Clara) | |||
| style="text-align: center; " |5<sup>th</sup> in Teen Solos | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |RADIX (Santa Clara) | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |NUVO (Santa Clara) | |||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " | | ||
|- | |||
| rowspan="3" style="text-align: center; " |2016 | |||
| rowspan="3" style="text-align: center; " |Carry On | |||
| rowspan="3" style="text-align: center; " |Contemporary | |||
| rowspan="3" style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " |Hall of Fame (San Jose) | | style="text-align: center; " |Hall of Fame (San Jose) | ||
| style="text-align: center; " |5<sup>th</sup> in Teen Solos | | style="text-align: center; " |5<sup>th</sup> in Teen Solos | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; " |2017 | | style="text-align: center; " |Jump (Santa Clara) | ||
| style="text-align: center; " |Recreate | | style="text-align: center; " |3<sup>rd</sup> in Teen Solos | ||
| style="text-align: center; " |Contemporary | |- | ||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " |NUVO (Santa Clara) | ||
| style="text-align: center; " |6<sup>th</sup> in Teen Solos | |||
|- | |||
| rowspan="3" style="text-align: center; " |2017 | |||
| rowspan="3" style="text-align: center; " |Recreate | |||
| rowspan="3" style="text-align: center; " |Contemporary | |||
| rowspan="3" style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " |24/7 (Santa Clara) | |||
| style="text-align: center; " |8<sup>th</sup> in Teen Solos | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |RADIX (Santa Clara) | | style="text-align: center; " |RADIX (Santa Clara) | ||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " | | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " |NUVO (Santa Clara) | ||
| style="text-align: center; " | | | style="text-align: center; " | | ||
|- | |||
| rowspan="4" style="text-align: center; " |2018 | |||
| rowspan="4" style="text-align: center; " |Without You | |||
| rowspan="4" style="text-align: center; " |Contemporary | |||
| rowspan="4" style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " |24/7 (Santa Clara) | |||
| style="text-align: center; " |5<sup>th</sup> in Teen Solos | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |NUVO (Santa Clara) | |||
| style="text-align: center; " |StandOut in Jazz | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |RADIX (Santa Clara) | |||
| style="text-align: center; " |Cutting Edge in Ballet | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |RADIX Nationals Finals | | style="text-align: center; " |RADIX Nationals Finals | ||
| style="text-align: center; " |5<sup>th</sup> in Senior Solos | | style="text-align: center; " |5<sup>th</sup> in Senior Solos | ||
| Line 213: | Line 266: | ||
==Videos== | ==Videos== | ||
<center><youtube width=" | <center><youtube width="300" height="175">FbFeMxuuSF8</youtube><youtube width="300" height="175">1y8PI9tptPw</youtube><youtube width="300" height="175">dz_sh3Eed_Q</youtube><youtube width="300" height="175">tyqKoPLcOAE</youtube><youtube width="300" height="175">u3tyJZLgYHU</youtube><youtube width="300" height="175">5lzda2pc_i0</youtube></center> | ||
< | |||
</ | |||
==External Links== | ==External Links== | ||
*[http://www.facebook.com/jana.tsai.39 Facebook] | *[http://www.facebook.com/jana.tsai.39 Facebook] | ||