Ava Curbow: Difference between revisions

>Kidgameshowlover800
No edit summary
>Kidgameshowlover800
No edit summary
Line 28: Line 28:
| rowspan="3" |2015
| rowspan="3" |2015
| rowspan="3" |Open Toes
| rowspan="3" |Open Toes
| rowspan="3" |
| rowspan="3" |Jazz
| rowspan="3" |Carrie Schmidt
| rowspan="3" |Carrie Schmidt
|StarQuest (Kansas City)
|StarQuest (Kansas City)
|
|3<sup>rd</sup> in Petite Solos
|-
|-
|Hall of Fame (Kansas City)
|Hall of Fame (Kansas City)
Line 55: Line 55:
|9-11 National Champion
|9-11 National Champion
|-
|-
| rowspan="4" |2017
| rowspan="6" |2017
| rowspan="2" |With You
| rowspan="3" |With You
| rowspan="2" |Contemporary
| rowspan="3" |Contemporary
| rowspan="2" |
| rowspan="3" |
|Talent on Parade
|Talent on Parade
|9-10 National Champion
|9-10 National Champion
|-
|StarQuest (Kansas City)
|
|-
|-
|KAR (Overland Park)
|KAR (Overland Park)
|5<sup>th</sup> in Secondary 9-11 Solos
|5<sup>th</sup> in Secondary 9-11 Solos
|-
|-
| rowspan="2" |Look at Me
| rowspan="3" |Look at Me
| rowspan="2" |Jazz
| rowspan="3" |Jazz
| rowspan="2" |Gil Mata
| rowspan="3" |Gil Mata
|Talent on Parade
|Talent on Parade
|
|
|-
|StarQuest (Kansas City)
|4<sup>th</sup> in Junior Solos
|-
|-
|KAR (Overland Park)
|KAR (Overland Park)
|7<sup>th</sup> Runner-Up for<br>Miss Junior Dance
|7<sup>th</sup> Runner-Up for<br>Miss Junior Dance
|-
|-
| rowspan="6" |2018
| rowspan="7" |2018
| rowspan="2" |Creep
| rowspan="2" |Creep
| rowspan="2" |Contemporary
| rowspan="2" |Contemporary
Line 84: Line 90:
|1<sup>st</sup> in Junior Solos
|1<sup>st</sup> in Junior Solos
|-
|-
| rowspan="2" |Bird Set Free
| rowspan="3" |Bird Set Free
| rowspan="2" |Contemporary
| rowspan="3" |Contemporary
| rowspan="2" |[[Kayla Igo]]
| rowspan="3" |[[Kayla Igo]]
|Radix (Kansas City)
|Radix (Kansas City)
|4<sup>th</sup> in Junior Solos
|4<sup>th</sup> in Junior Solos
|-
|KAR (Overland Park)
|3<sup>rd</sup> in Intermediate 9-11 Solos<br>3<sup>r</sup><sup>d</sup> Runner-Up for<br>Miss Junior Dance
|-
|-
|In10sity (Kansas City)
|In10sity (Kansas City)
Line 109: Line 118:
|
|
|-
|-
| rowspan="2" |2020
| rowspan="3" |2020
|Exit
| rowspan="2" |Exit
|Contemporary
| rowspan="2" |Contemporary
|[[Kayla Igo]]
| rowspan="2" |[[Kayla Igo]]
|In10sity (Kansas City)
|In10sity (Kansas City)
|1<sup>st</sup> in Teen Solos
|1<sup>st</sup> in Teen Solos
|-
|KAR (Kansas City)
|1<sup>st</sup> in Elite 12-14 Solos<br />Elite Top First<br />Refresh Scholarship
|-
|-
|Say Something
|Say Something
Line 122: Line 134:
|1<sup>st</sup> in Teen Solos<br>National Champion
|1<sup>st</sup> in Teen Solos<br>National Champion
|-
|-
|2021
| rowspan="3" |2021
|
|Ending
|
|Contemporary
|
|
|
|
|
|
|-
|-
|
|Survivor
|
|Open
|
|
|
|
|
|
|
|-
|-
|
|Tell Me Something
|
|Lyrical
|
|
|
|
|
|
|
|-
|-
|
|2022
|
|
|
|
Line 197: Line 207:
! style="background:#f2c8e0;" |Place Awards
! style="background:#f2c8e0;" |Place Awards
|-
|-
|2015
| rowspan="2" |2015
|Blow
| rowspan="2" |Blow
|
| rowspan="2" |Jazz
|
| rowspan="2" |Carrie Schmidt
|[[Kamdyn Wedel]]
| rowspan="2" |[[Kamdyn Wedel]]
|StarQuest (Kansas City)
|1<sup>st</sup> in Petite Duets/Trios
|-
|TOP Nationals (Olathe)
|TOP Nationals (Olathe)
|1<sup>st</sup> in Junior Duets
|1<sup>st</sup> in Junior Duets/Trios
|-
|-
|2016
|2016
Line 213: Line 226:
|9-10 National Champions
|9-10 National Champions
|-
|-
| rowspan="2" |2017
| rowspan="3" |2017
|Bang Bang
|Bang Bang
|Jazz
|Jazz
Line 221: Line 234:
|
|
|-
|-
|Tears of an Angel
| rowspan="2" |Tears of an Angel
|Lyrical
| rowspan="2" |Lyrical
|
| rowspan="2" |Abby Hopkins
|Caroline Overman
| rowspan="2" |Caroline Overman
|KAR (Overland Park)
|KAR (Overland Park)
|NYC All Stars
|NYC All Stars
|-
|StarQuest (Kansas City)
|2<sup>nd</sup> in Junior Duets/Trios
|-
|-
| rowspan="2" |2018
| rowspan="2" |2018
Line 234: Line 250:
| rowspan="2" |[[Kaylee Meinholdt]]
| rowspan="2" |[[Kaylee Meinholdt]]
|TOP (Kansas City)
|TOP (Kansas City)
|1<sup>st</sup> in Junior Solos
|1<sup>st</sup> in Junior Duets/Trios
|-
|-
|TOP Nationals
|TOP Nationals
|1<sup>st</sup> in Junior Solos
|1<sup>st</sup> in Junior Duets/Trios
|-
|2020
|Like a Funeral
|Contemporary
|[[Kelsey Meinholdt]]
|Bronwynn Enright
|KAR (Kansas City)
|1<sup>st</sup> in Elite 12-14 Duets/Trios<br />Elite Top First
|-
| rowspan="2" |2021
|Sisters
|Musical Theater
|
|Caroline Humphrey
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|-
|My War
|Contemporary
|
|Bronwynn Enright
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|}
|}


Line 254: Line 293:
|Headlock
|Headlock
|Contemporary
|Contemporary
|
|Carrie Schmidt
|[[Kamdyn Wedel]]<br />[[Kaylee Meinholdt]]
|[[Kamdyn Wedel]]<br />[[Kaylee Meinholdt]]
|StarQuest (Kansas City)
|StarQuest (Kansas City)
|2<sup>nd</sup> in Petite Duets/Trios
|-
|2021
|Warriors
|Quiet Uptown
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|
|}
|}
Line 270: Line 317:
! style="background:#f2c8e0;" |Competition
! style="background:#f2c8e0;" |Competition
! style="background:#f2c8e0;" |Place Awards
! style="background:#f2c8e0;" |Place Awards
|-
|2015
|Crush on You
|Jazz
|Carrie Schmidt
|[[Kamdyn Wedel]]<br />[[Kaylee Meinholdt]]<br /> Chloe Shaw
|StarQuest (Kansas City)
|1<sup>st</sup> in Petite Small Groups
|-
|-
| rowspan="2" |2017
| rowspan="2" |2017
Line 284: Line 339:
|[[Kamdyn Wedel]]<br />[[Kaylee Meinholdt]]<br />Caroline Overman<br />Audrina Schiller<br />Ella Thowe
|[[Kamdyn Wedel]]<br />[[Kaylee Meinholdt]]<br />Caroline Overman<br />Audrina Schiller<br />Ella Thowe
|TOP Nationals
|TOP Nationals
|
|-
| rowspan="3" |2021
|
|
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|-
|
|
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|-
|
|
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|-
| rowspan="6" |2022
|
|
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|-
|
|
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|-
|
|
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|-
|
|
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|-
|
|
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|-
|
|
|
|
|Hall of Fame (Kansas City)
|
|
|}
|}