Paige Hyland: Difference between revisions

adjust wording
Line 49: Line 49:
|Gold
|Gold
|-
|-
| rowspan="3" |2009
| rowspan="4" |2009
| rowspan="3" |Brave New Girl
| rowspan="4" |Brave New Girl
| rowspan="3" |Jazz
| rowspan="4" |Jazz
| rowspan="3" |[[Jennine Wedge]]
| rowspan="4" |[[Jennine Wedge]]
|DEA (NYC)
|DEA (NYC)
|Silver
|Silver
Line 62: Line 62:
|1<sup>st</sup> in Age 7-8 Solos
|1<sup>st</sup> in Age 7-8 Solos
Gold
Gold
|-
|Dance Masters of PA (Butler)
|did not place
|-
|-
| rowspan="5" |2010
| rowspan="5" |2010
Line 157: Line 160:
|[[Abby Lee Miller]]<br />& Kelly Hyland
|[[Abby Lee Miller]]<br />& Kelly Hyland
|Nexstar (Akron)
|Nexstar (Akron)
|7<sup>th</sup> in Nexstar Junior Solos
|7th in Nexstar Junior Solo
Platinum
|-
|-
| rowspan="3" |2013
| rowspan="3" |2013
Line 257: Line 261:
| rowspan="3" |[[Chloe Lukasiak]]<br />[[Maddie Ziegler]]
| rowspan="3" |[[Chloe Lukasiak]]<br />[[Maddie Ziegler]]
|DEA (Pittsburgh)
|DEA (Pittsburgh)
|unknown scoring
|did not place
|-
|-
|Fire and Ice (Pittsburgh)
|Fire and Ice (Pittsburgh)
Line 266: Line 270:
|-
|-
| rowspan="3" |2009
| rowspan="3" |2009
| rowspan="6" |Camille, Colette, and Fifi
| rowspan="7" |Camille, Colette, and Fifi
| rowspan="6" |Musical Theater
| rowspan="7" |Musical Theater
| rowspan="6" |unknown
| rowspan="7" |unknown
| rowspan="6" |[[Chloe Lukasiak]]<br />[[Maddie Ziegler]]
| rowspan="7" |[[Chloe Lukasiak]]<br />[[Maddie Ziegler]]
|DEA (Pittsburgh)
|DEA (Pittsburgh)
|1<sup>st</sup> in Small Fry Duet/Trios
|1<sup>st</sup> in Small Fry Duet/Trios
Line 279: Line 283:
|1<sup>st</sup> in Mini Duet/Trios
|1<sup>st</sup> in Mini Duet/Trios
|-
|-
| rowspan="3" |2010
| rowspan="4" |2010
|DEA Nationals (NYC)
|DEA Nationals (NYC)
|1<sup>st</sup> in Small Fry Duet/Trios
|1<sup>st</sup> in Small Fry Duet/Trios
Line 285: Line 289:
|Dance Masters of PA
|Dance Masters of PA
|1<sup>st</sup> in Age 9-10 Duet/Trios
|1<sup>st</sup> in Age 9-10 Duet/Trios
|-
|JUMP (Pittsburgh)
|1st in Mini Duet/Trios
Gold
|-
|-
|Fire and Ice (Pittsburgh)
|Fire and Ice (Pittsburgh)
Line 290: Line 298:
|-
|-
| rowspan="7" |2011
| rowspan="7" |2011
|15 Minutes of Fame
| rowspan="7" |PinUp Girls
|Jazz
| rowspan="7" |Musical theater
|Abby Lee Miller
| rowspan="7" |Abby Lee Miller
|[[Chloe Lukasiak]]<br />[[Maddie Ziegler]]
| rowspan="7" |[[Chloe Lukasiak]]<br />[[Maddie Ziegler]]
|WCDE (Phoenix)
|WCDE (Phoenix)
|1<sup>st</sup> in Mini Duet/Trios
|1<sup>st</sup> in Mini Duet/Trios
|-
|-
| rowspan="6" |Pin-Up Girls
| rowspan="6" |Musical Theater
| rowspan="6" |Abby Lee Miller
| rowspan="6" |[[Chloe Lukasiak]]<br />[[Maddie Ziegler]]
|DEA (Pittsburgh)
|DEA (Pittsburgh)
|1<sup>st</sup> in Junior Duet/Trios
|1<sup>st</sup> in Junior Duet/Trios
Line 311: Line 315:
|-
|-
|JUMP (Pittsburgh)
|JUMP (Pittsburgh)
|unknown scoring
|1st in Mini Duet/Trios
|-
|-
|NUVO (Pittsburgh)
|NUVO (Pittsburgh)
Line 427: Line 431:
|n/a
|n/a
|-
|-
|2008
| rowspan="5" |2008
|Dishpan Hands
|Dishpan Hands
|Tap
|Tap
Line 434: Line 438:
|Onstage NY (Pittsburgh)
|Onstage NY (Pittsburgh)
|Gold Award
|Gold Award
|-
|Name that tune
|Tap
|unknown
|Shayne Coles
Chloe Lukasiak
Sarah Canobbio
Maddie Ziegler
Nia Frazier
& 2 others
|n/a
|n/a
|-
|Chutes & Ladders
|Hip Hop
|unknown
|Taylor Reck
Shayne Coles
Wendy Jones
Maddie Ziegler
Nia Frazier
Claudia Peterman
Trina Crosby
Bella Saccomano
Sarah Canobbio
Chloe Lukasiak
Tiffany Crosby
Rylee Ireland
Haley Grieco
Kassidy Leon
Makayla Paulone
Marina Paulone
|n/a
|n/a
|-
|Dr Beat
|Jazz
|unknown
|Rylee Ireland
Trina Crosby
Makayla Paulone
Marina Paulone
Wendy Jones
Nia Frazier
Bella Saccomano
Maddie Ziegler
Chloe Lukasiak
Kassidy Leon
Natalie Secola
Maddie Brown
Sarah Restano
Sarah Canobbio
Shayne Coles
Taylor Reck
Tiffany Crosby
Haley Grieco
Brandon Pent
|OSNY (Pittsburgh)
|10th in Mini Lines
Gold
|-
|Chess
|Ballet
|unknown
|Sarah Canobbio
Trina Crosby
Taylor Reck
Chloe Lukasiak
Shayne Coles
Nia Frazier
|n/a
|n/a
|-
|-
| rowspan="6" |2009
| rowspan="6" |2009