Madison Johnston: Difference between revisions
imported>Kingofgameshows800 |
imported>Kingofgameshows800 |
||
| Line 108: | Line 108: | ||
===Groups=== | ===Groups=== | ||
{| class="mw-collapsible mw-uncollapsed wikitable sortable" data-expandtext="Show" data-collapsetext="Hide" border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" style="width:99%; font-size:90%;" | |||
|- | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Year | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Dance Name | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Dance Style | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Choreographer | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Other Dancers | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Competition | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Place Awards | |||
|- | |||
| rowspan="2" style="text-align: center; " |2015 | |||
| style="text-align: center; " |Footloose | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Cassidy Douglas<br />[[Olivia Haschak]]<br />Addison Kapper<br />Ashley Lass<br />Natasha Lubanko<br />Alyssa Panlilio<br />James Peters<br />Audrey Price | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Girl$ | |||
| style="text-align: center; " |Hip Hop | |||
| style="text-align: center; " |Erik Saradpon | |||
| style="text-align: center; " |Rylee Clark<br />McKenna Douglas<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Makenna Hitch<br />Devin Ramirez<br />Mikaylah Tabura<br />Samantha Vivo | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| rowspan="5" style="text-align: center; " |2016 | |||
| style="text-align: center; " |Friend Like Me | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Jaden Barba<br />Rylee Clark<br />Olivia Fredericks<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Emmalee Idler<br />Ashley Lass<br />Morgan Le Rossignol | |||
| style="text-align: center; " |KAR | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Breaking Dishes | |||
| style="text-align: center; " |Jazz | |||
| style="text-align: center; " |Donna Shepherd | |||
| style="text-align: center; " |Jordan Demary<br />Quinn Di Cristina<br />Natalie Garay<br />Elizabeth Garrity<br />Sean Garrity<br />Emmalee Idler<br />Dixie Kuvshinikov<br />Trevor McConnaughey<br />Emily Meyer<br />Ashley Moses<br />Jason Pieters<br />Makenna Provost<br />Sydney Stone<br />Daylen Taylor | |||
| style="text-align: center; " |PrimeTime | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Girl$ | |||
| style="text-align: center; " |Hip Hop | |||
| style="text-align: center; " |Erik Saradpon | |||
| style="text-align: center; " |Rylee Clark<br />Anessa Davies-Pier<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Makenna Hitch<br />Ashley Lass<br />Audrey Price<br />Samantha Vivo | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Safe & Sound | |||
| style="text-align: center; " |Contemporary | |||
| style="text-align: center; " |Britney Anderson | |||
| style="text-align: center; " |Angelina Anselmo<br />Addison Kapper<br />Caroline Kapper<br />Ashley Lass<br />Natasha Lubanko<br />Alyssa Panlilio<br />Audrey Price | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Hairspray | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " |Many Dancers | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| rowspan="4" style="text-align: center; " |2017 | |||
| style="text-align: center; " |Friend Like Me | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Jaden Barba<br />Rylee Clark<br />Olivia Fredericks<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Emmalee Idler<br />Ashley Lass<br />Morgan Le Rossignol | |||
| style="text-align: center; " |KAR | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Get Happy | |||
| style="text-align: center; " |Jazz | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |James Herron<br />Addison Kapper<br />Ashley Lass<br />Natasha Lubanko<br />Rilyn McFarlan<br />Ashley Moses<br />Gunner Stephens<br />Ryleigh Todd | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Girl$ | |||
| style="text-align: center; " |Hip Hop | |||
| style="text-align: center; " |Erik Saradpon | |||
| style="text-align: center; " |Rylee Clark<br />Anessa Davies-Pier<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Makenna Hitch<br />Ashley Lass<br />Audrey Price<br />Samantha Vivo | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Safe & Sound | |||
| style="text-align: center; " |Contemporary | |||
| style="text-align: center; " |Britney Anderson | |||
| style="text-align: center; " |Angelina Anselmo<br />Addison Kapper<br />Caroline Kapper<br />Ashley Lass<br />Natasha Lubanko<br />Alyssa Panlilio<br />Audrey Price | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| rowspan="20" style="text-align: center; " |2018 | |||
| style="text-align: center; " |Feel it Still | |||
| style="text-align: center; " |Jazz | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Angelina Anselmo<br />Natasha Lubanko<br />Rilyn McFarlan<br />Ashley Moses<br />James Peters<br />Mattie Pieters<br />Audrey Price<br />Gunner Stephens | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " |1<sup>st</sup> in Junior Groups | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Slap That Bass | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Jaden Barba<br />Gavin Cates<br />Rylee Clark<br />Anessa Davies-Pier<br />Logan Felix<br />Sean Garrity<br />Ashley Lass<br />Rilyn McFarlan<br />Ashley Moses<br />Calli Perryman<br />James Peters<br />Jason Pieters<br />Allen Pinkerton<br />Samantha Salkeld<br />Gunner Stephens | |||
| style="text-align: center; " |Countdown | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |City Lights | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " |Ava Abassi<br />Angelina Anselmo<br />Anessa Davies-Pier<br />Rhiannon Jusay<br />Addison Kapper<br />Caroline Kapper<br />Madison Kephart<br />Ashley Lass<br />Jera Likins<br />Natasha Lubanko<br />Rilyn McFarlan<br />Mattie Pieters<br />Audrey Price<br />Samantha Salkeld<br />Ryleigh Todd<br />Brooklyn Waters | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|} | |||
===Groups=== | |||
{| class="mw-collapsible mw-uncollapsed wikitable sortable" data-expandtext="Show" data-collapsetext="Hide" border="1" cellpadding="4" cellspacing="0" style="width:99%; font-size:90%;" | |||
|- | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Year | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Dance Name | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Dance Style | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Choreographer | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Other Dancers | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Competition | |||
! style="background:#f2c8e0;" |Place Awards | |||
|- | |||
| rowspan="2" style="text-align: center; " |2015 | |||
| style="text-align: center; " |Footloose | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Cassidy Douglas<br />[[Olivia Haschak]]<br />Addison Kapper<br />Ashley Lass<br />Natasha Lubanko<br />Alyssa Panlilio<br />James Peters<br />Audrey Price | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Girl$ | |||
| style="text-align: center; " |Hip Hop | |||
| style="text-align: center; " |Erik Saradpon | |||
| style="text-align: center; " |Rylee Clark<br />McKenna Douglas<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Makenna Hitch<br />Devin Ramirez<br />Mikaylah Tabura<br />Samantha Vivo | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| rowspan="5" style="text-align: center; " |2016 | |||
| style="text-align: center; " |Friend Like Me | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Jaden Barba<br />Rylee Clark<br />Olivia Fredericks<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Emmalee Idler<br />Ashley Lass<br />Morgan Le Rossignol | |||
| style="text-align: center; " |KAR | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Breaking Dishes | |||
| style="text-align: center; " |Jazz | |||
| style="text-align: center; " |Donna Shepherd | |||
| style="text-align: center; " |Jordan Demary<br />Quinn Di Cristina<br />Natalie Garay<br />Elizabeth Garrity<br />Sean Garrity<br />Emmalee Idler<br />Dixie Kuvshinikov<br />Trevor McConnaughey<br />Emily Meyer<br />Ashley Moses<br />Jason Pieters<br />Makenna Provost<br />Sydney Stone<br />Daylen Taylor | |||
| style="text-align: center; " |PrimeTime | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Girl$ | |||
| style="text-align: center; " |Hip Hop | |||
| style="text-align: center; " |Erik Saradpon | |||
| style="text-align: center; " |Rylee Clark<br />Anessa Davies-Pier<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Makenna Hitch<br />Ashley Lass<br />Audrey Price<br />Samantha Vivo | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Safe & Sound | |||
| style="text-align: center; " |Contemporary | |||
| style="text-align: center; " |Britney Anderson | |||
| style="text-align: center; " |Angelina Anselmo<br />Addison Kapper<br />Caroline Kapper<br />Ashley Lass<br />Natasha Lubanko<br />Alyssa Panlilio<br />Audrey Price | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Hairspray | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " |Many Dancers | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| rowspan="4" style="text-align: center; " |2017 | |||
| style="text-align: center; " |Friend Like Me | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Jaden Barba<br />Rylee Clark<br />Olivia Fredericks<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Emmalee Idler<br />Ashley Lass<br />Morgan Le Rossignol | |||
| style="text-align: center; " |KAR | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Get Happy | |||
| style="text-align: center; " |Jazz | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |James Herron<br />Addison Kapper<br />Ashley Lass<br />Natasha Lubanko<br />Rilyn McFarlan<br />Ashley Moses<br />Gunner Stephens<br />Ryleigh Todd | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Girl$ | |||
| style="text-align: center; " |Hip Hop | |||
| style="text-align: center; " |Erik Saradpon | |||
| style="text-align: center; " |Rylee Clark<br />Anessa Davies-Pier<br />[[Sierra Haschak]]<br />[[Olivia Haschak]]<br />Makenna Hitch<br />Ashley Lass<br />Audrey Price<br />Samantha Vivo | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Safe & Sound | |||
| style="text-align: center; " |Contemporary | |||
| style="text-align: center; " |Britney Anderson | |||
| style="text-align: center; " |Angelina Anselmo<br />Addison Kapper<br />Caroline Kapper<br />Ashley Lass<br />Natasha Lubanko<br />Alyssa Panlilio<br />Audrey Price | |||
| style="text-align: center; " |Showbiz | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| rowspan="20" style="text-align: center; " |2018 | |||
| style="text-align: center; " |Feel it Still | |||
| style="text-align: center; " |Jazz | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Angelina Anselmo<br />Natasha Lubanko<br />Rilyn McFarlan<br />Ashley Moses<br />James Peters<br />Mattie Pieters<br />Audrey Price<br />Gunner Stephens | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " |1<sup>st</sup> in Junior Groups | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |Slap That Bass | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " |Jimmy Peters | |||
| style="text-align: center; " |Jaden Barba<br />Gavin Cates<br />Rylee Clark<br />Anessa Davies-Pier<br />Logan Felix<br />Sean Garrity<br />Ashley Lass<br />Rilyn McFarlan<br />Ashley Moses<br />Calli Perryman<br />James Peters<br />Jason Pieters<br />Allen Pinkerton<br />Samantha Salkeld<br />Gunner Stephens | |||
| style="text-align: center; " |Countdown | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|- | |||
| style="text-align: center; " |City Lights | |||
| style="text-align: center; " |Musical Theater | |||
| style="text-align: center; " | | |||
| style="text-align: center; " |Ava Abassi<br />Angelina Anselmo<br />Anessa Davies-Pier<br />Rhiannon Jusay<br />Addison Kapper<br />Caroline Kapper<br />Madison Kephart<br />Ashley Lass<br />Jera Likins<br />Natasha Lubanko<br />Rilyn McFarlan<br />Mattie Pieters<br />Audrey Price<br />Samantha Salkeld<br />Ryleigh Todd<br />Brooklyn Waters | |||
| style="text-align: center; " |Star Systems | |||
| style="text-align: center; " | | |||
|} | |||
==Gallery== | ==Gallery== | ||
===Videos=== | ===Videos=== | ||